17 Kasım 2017 Cuma

Biri tasarruf mu dedi?


Merhaba,

Evlenip veya ayrı eve çıkanlar burada mı ? Biraz ev içi tasarruftan bahsedelim istiyorum. Evlendikten sonra, daha da cimri hisseder gibi oldum kendimi. Oysa ailemle yaşarken bu tür şeylerle çok ilgilenmezdim. Sağ olsun annem-babam vardı. Kendileri her türlü tüketimle ilgili tasarrufu doğru şekilde yapmaya çalışıyorlardı.
Tasarruf deyince, her açıdan çok geniş kapsamlı bir kelime aklıma geliyor şu sıralar. Çalıştığımız için akşamdan akşama evde olmamıza rağmen. Sabahtan akşama kadar evlerinde duran kişilerden daha fazla fatura geliyor. İster istemez bulunduğumuz ortamlar da; faturalar da geldi sana ne kadar geldi falan derken söyleniyor. Bu tasarruf olayını da daha genç olduğuma bağlayabilirim ya da bağlanamayabilir. Daha önce ailem enerji tasarrufunu kendileri evimiz için yapıyordular. Enerji tüketimin de yapılması gerekenleri dört dörtlük bilmeseler bile, bildiklerini duyduklarını mutlaka deniyorlardı.


Sıra kendi evimin tasarrufunu yapmaya geldiğin de başlarda biraz cebelleştim. Ki hala faturalar yüksek 2 kişilik yaşantımıza göre :) 2 kişi olmamıza rağmen tüketimimiz 4 kişilik sanki. Biraz büyüklerden biraz internetten enerji tasarrufunu ne şekilde yapabilirim. Gelecek faturaları ne kadar azaltabilirim vs vs  diye araştırmalar yaptım.Kendi tasarrufumu yaparken ayrıca çevremizi de koruduğumuzu unutmamız lazım. Çoğu yaptığım şeylerin enerji tasarrufu sağlayacağı yerine daha da çok arttırdığını fark ettim. Onun için daha dikkatli olmaya başladım.

Evimdeki, enerji tüketimi  ve daha fazlasında bana " Enerjisa " çok yardımcı oldu. Ki bilmediğim bir çok tasarruf yöntemini buradan öğrendim. En basitinden saklama kabına konulmamış yemekler ve ağzı sıkıca kapatılmamış sıvılar, buzdolabına koyulduğunda daha fazla nem salgılıyormuş Ve bu yüzden buzdolabı fazla enerji harcıyormuş. Bilmiyordum doğrusu ve bunun gibi bilmediğim bir çok şeyi öğrendim.  Siz de tasarrufun bir köşesinden başlamak isterseniz enerjisa 'ya bakabilirsiniz. Tasarrufunuzun bol olması dileğiyle.

Sevgiler.


2 yorum:

  1. Aynen bende evlendikten sonra kendimi cimri gibi hissetmeye başladım :) Hatta kışın kar yağmadığı sürece evde kombiyi bile açmadan oturduğumu biliyorum sonra ne oldu hastalandım bu sefer sürekli açmak zorunda kaldım , o ay 230 tl fatura ödedik hemde hiç ısınamadığımız halde ! Eski binada oturduğum için malum ısıtma hiç iyi değil bir de üst kat çatı , oturan var ama etrafı kapalı olmadığı için ev bayağı soğuk oluyor ..! Ben şu an bile kombiyi yakmadan oturuyorum evde zaten akşamdan akşama yakmıştım oda inan ilk kombiyi açtığım tarihten bugüne hesaplarsak 4 kere akşamdan akşama açtım :) İnsan bekarken bunları pek düşünmüyor neyse ki benim gibi düşünen birileri varmış yoksa ben mi cimriyim dedim ki alakası yoktur cebimde son param olsun biri istesin hiç düşünmeden veririm çok ele açığım ama evlenince işin rengi değişiyormuş :)

    YanıtlaSil
  2. Benimle aynı fikirde olanları gördükçe bende seviniyorum. Doğru yolda ilerlediğimi düşünüyorum. :)

    YanıtlaSil